Co proponuje producent konstrukcji fotowoltaicznych?

Popularna i efektywna domowa elektrownia słoneczna wymaga najpierw dokonania pewnych niezbędnych czynności. Chodzi o postawienie odpowiedniego stelaża, na którym będą zamontowane moduły. Każdy producent oferuje różnego rodzaju konstrukcje fotowoltaiczne.

Czym jest fotowoltaika?

Zanim przejdziemy do ogólnego opisu stelaży, najpierw należy wyjaśnić pojęcie fotowoltaiki. Otóż jest to proces, który pozwala na gromadzenie, a w dalszej kolejności zamienianie promieniowania słonecznego bezpośrednio w energię elektryczną.

Tak powstały prąd może zasilić wszystkie urządzenie znajdujące się w domach, a nawet cały system centralnego ogrzewania przy większej oszczędności za miesięczne rachunki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na takie rozwiązanie.

Co wiemy o konstrukcji do montażu paneli fotowoltaicznych?

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że to dość kosztowna inwestycja, a sama instalacja wymaga precyzji. Ale ostatecznie zdaje egzamin, więc opłaca się przeznaczyć sporo grosza na ów system. Nie zadziała on jednak, jeżeli wcześniej nie wybierzemy odpowiedniego stelaża PV.

Pod tym pojęciem kryje się konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych. Stawia się ją zazwyczaj na dachach, lecz jest to możliwe również na gruncie. Bez niej cała instalacja szybko uległaby awarii. Panele nie mogą przecież poprawnie funkcjonować, gdy po prostu ułożymy je na dachu obok siebie. Z pomocą przychodzi zatem stelaż, dzięki któremu da się prawidłowo, bezpiecznie i stabilnie zamontować moduły pod odpowiednim kątem.

Na gruncie lub na dachu

Producent konstrukcji fotowoltaicznych stara się, aby klient był w pełni zadowolony. A co ma do wyboru? Może zakupić konstrukcję przeznaczoną na dach skośny albo płaski oraz specjalny obrotowy stelaż wbijany w ziemię. Co ważne, każdy z tych modeli jest wykonany ze stali ocynkowanej (nierdzewnej) czy aluminium, a więc materiałów trwałych i wysokiej jakości.

Gruntowa konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych zwana jest też inaczej wsporczą. Ma wymiary dopasowane do danego miejsca i ilości elementów. Z takiego rozwiązania skorzystamy wówczas, gdy z pewnych powodów niemożliwy będzie profesjonalny montaż na dachu. Zaletą jest tutaj wygodniejszy dostęp do całej instalacji i łatwiejsze czyszczenie. Z kolei częściej wybierana konstrukcja na powierzchnię skośną, choć trudniejsza w montażu, jest bardziej efektywna. Wystarczy tylko dość szybko skierować komponenty pod optymalnym kątem w kierunku słońca.

Uwaga! Kiedy stawiamy stelaż na dachu, musimy wcześniej sprawdzić wytrzymałość budynku. Tylko wtedy rzeczoznawca wystawi specjalny dokument pozwalający na kupno stelaża, jaki proponuje producent konstrukcji fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *