Czym są akumulatory nimh

Mało kto wie, że współczesny przemysł motoryzacyjny, a zwłaszcza gałąź samochodów hybrydowych opiera się na akumulatorach nimh. To najnowsza generacja akumulatorów, która w znaczący sposób wyprzedziła poprzedników. Co zatem sprawia, że akumulatory nimh są obecnie najchętniej wykorzystywanymi akumulatorami na rynku?

Jak zbudowane są akumulatory nimh?

Zasada działania i budowa akumulatorów nimh nie różni się znacząco od poprzedników tego gatunku. To, co wyróżnia Akumulatory nimh to budowa katody i anody. Katoda zbudowana jest z płytki niklowej, natomiast anoda ze stopu metali (najczęściej to wanad, chrom, żelazo oraz tytan). Stop metalu reaguje z wydzielającym się podczas ładowania wodorem tworząc wodorotlenek metalu. Właśnie dlatego nazywa się je akumulatorami niklowo-metalowo-wodorkowymi.

Historia akumulatorów nimh

Akumulatory nimh obecne są na rynku od ponad 30 lat i skutecznie wypierają obecne wciąż akumulatory starszego typu NiCd. Swoją obecność bardzo mocno zaznaczyły już na początku produkcji samochodów elektrycznych. Lider rynku aut hybrydowych Toyota stosuje je niezmiennie od wielu już lat.Jest sporo punktów wspólnych obecnie używanych akumulatorów nimh oraz ich starszych poprzedników. Jednym z nich jest tzw. siła elektromotoryczna. W przypadku jednego i drugiego wynosi ona ok. 1,2 V, co sprawia, że akumulatory te można stosować zamiennie w wielu różnych sytuacjach.

Różnice pomiędzy akumulatorami nimh i NiCd

Jedną z zasadniczych różnić pomiędzy tymi akumulatorami jest cena. Akumulatory nimh są znacząco droższe. Akumulatory NiMH mają nawet trzy razy większą pojemność, niż akumulatory NiCd. Charakteryzują się też znacząco mniejszym efektem pamięci (co jednak nie zwalnia ich z konieczności procesu formowania). Ale warto wspomnieć o tzw. efekcie leniwej baterii, który powstaje na skutek niecałkowitego rozładowania powodując minimalny spadek napięcia znamionowego.Warto też podkreślić, że akumulatory nimh charakteryzują również szybszym czasem samorozładowania i krótszą żywotnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *