Jakie cechy powinno posiadać oświetlenie awaryjne?

Instalowane w budynku oświetlenie awaryjne musi spełniać szereg przepisów i innych założeń technicznych. Dzięki temu można mieć pewność, że system zadziała w każdych warunkach. O jakich rozwiązaniach i technologiach mowa?

Widoczność przede wszystkim

Systemy awaryjnego oświetlenia muszą zapewniać optymalną jasność. W niektórych przypadkach musi być ona na poziomie 10 procent standardowego oświetlenia. W związku z tym, że do zasilenia systemu wykorzystuje się najczęściej baterie centralne, ich pobór prądu jest duży.

Warto też zauważyć, że oświetlenie powinno składać się z co najmniej dwóch różnych opraw. Chodzi o to, aby osoby uciekające przed zagrożeniem mogły skorzystać z systemu nawet wtedy, gdy jedna z opraw (lub żarówek) zostanie uszkodzona bądź zniszczona.

Żarówki LED sercem systemu

Warto również podkreślić, że oświetlenie awaryjne powinno być wyposażone w żarówki LED. Charakteryzują się one niższym poborem prądu, co w praktyce pozwala na wydłużenie czasu eksploatacji danej baterii. Co więcej, żarówki LED charakteryzują się większą żywotnością.

Należy również pamiętać, że LED-owe źródła światła nie są tak podatne na awarie, jak tradycyjne żarówki. Co więcej, są one znacznie mniejsze i bardziej kompaktowe, co przedkłada się na ogólną funkcjonalność systemu oświetleniowego.

Autonomiczność i system sterowania

Standardowe oświetlenie awaryjne powinno być zaprojektowane tak, aby działało w każdych warunkach. Chodzi również o to, aby aktywowało się ono zaraz po zaniku napięcia zasilającego sieciowego. Czas niezbędny do jego uruchomienia nie powinien być dłuższy niż kilkadziesiąt milisekund.

Reasumując, systemy oświetlenia awaryjnego powinny działać niezależnie od czynników zewnętrznych, a także zapewniać maksimum ochrony w przypadku pożaru lub innych kryzysowych zdarzeń. Dzięki temu można mieć pewność, że system zadziała w sytuacjach, do których został tak naprawdę zaprojektowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *