Jakie są rodzaje oświetlenia schodowego?

Schody to bardzo ważna rzecz w domach piętrowych. Wybór schodów wewnętrznych nie należy do najłatwiejszych spraw, ponieważ trzeba znaleźć kompromis pomiędzy komfortem używania, zajmowaną powierzchnią i stylistyką. Bardzo ważne jest również ich oświetlenie. Oświetlenie schodowe powinno się wziąć pod uwagę już na samym początku tworzenia instalacji elektrycznej.

Jakie są rodzaje oświetlenia schodowego?

Oświetlenie schodowe podzielić można na trzy rodzaje. Po pierwsze jest to oświetlenie górne, w którego skład wchodzą lampy wiszące, kinkiety i plafony. Ten rodzaj światła sprawdza się przy częstym używaniu schodów. Drugim rodzajem są oświetlenia punktowe. Są to punkty światła, które zamknięte w oprawach umieszcza się na stopniach schodów albo na ścianach. Trzeci rodzaj to oświetlenia liniowe, czyli taśmy świetlne, przeważnie ledowe, umieszczane mogą być pod poręczami lub wzdłuż schodów. Oświetlenie punktowe i liniowe to rozwiązanie idealne w nocy, uruchamiane jest automatycznie, na chwilę, tak aby bezpiecznie wejść lub zejść ze schodów.

Idealnym rozwiązaniem jest połączenie dwóch rodzajów światła na schodach.

Jakie lampy najlepiej wybrać na schody?

Lampy na schodach powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Wybór uzależniony jest od rodzaju schodów, które mogą być otwarte lub zamknięte, od tego jak są wykończone, a przede wszystkim od stylu, w jakim powinno być urządzone mieszkanie.Schody drewniane, klasyczne oświetlić można kinkietem w stylowym stylu, który ma tradycyjny abażur. Najlepiej wybrać abażur zamknięty, który rzuca na schody delikatnie rozproszone światło, które nie razi. Do schodów nowoczesnych, które wykończone są w surowym stylu, pasuje kinkiet industrialny, który może mieć geometryczne kształty, albo dwa źródła światła. Natomiast do schodów klasycznych, które wyłożone są miękkim dywanem albo wykładziną pasować będą duże zdobione żyrandole. Stworzą one niepowtarzalną, elegancka atmosferę.

Wybór odpowiednich lamp na schody jest bardzo ważny, ponieważ jest uzupełnieniem wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *