Na czym polega technologia rfid?

Technologia rfid jest zwrotem zapożyczonym z języka angielskiego i oznacza identyfikację za pomocą fal radiowych. Pozwala ona na odczytywanie i przesyłanie danych oraz elektroniczne zasilanie chipów, które owe dane przechowują. Wszystko zależy od danego znacznika i chipu, który jest w nim umieszczony. Zapisy i odczyty danych mogą być dokonywane z różnych odległości.

Gdzie spotykamy dzisiaj technologię rfid?

Zapisy i odczyty w technologii rfid są możliwe dzisiaj w bardzo wielu dziedzinach życia. Pozwalają one na sterowanie maszynami oraz na kontaktowanie się i porozumiewanie między ludźmi. Jest to dzisiaj współczesny standard identyfikacji obiektów i ludzi.

Tego typu technologię spotkać możemy w handlu, przemyśle, magazynie, budownictwie. Spotykamy ją nawet w smartfonach i urządzeniach mobilnych. Pomocna jest w logistyce, różnego rodzaju kontrolach jakości. Bardzo często znajduje zastosowanie jeśli chcemy zidentyfikować majątek firmy.

Standardy częstotliwości

Systemy rfid korzystają z trzech głównych standardów częstotliwości. Są to: LF, HF oraz UHF. Skróty oznaczają niską częstotliwość, wysoką i ultrawysoką.

Standardy częstotliwości określają długość, z której dany obiekt może być namierzany. W przypadku LF jest to około do 10 cm, HF od 15 cm do 1,5 metra. Standard UHF pozwala odczytywać i zapisywać dane do 15 metrów. Przy zastosowaniu technologii aktywnej można zwiększyć zasięg do 30 m lub nawet do 60 metrów.

Jaka jest konstrukcja TAG ów rfid?

Wszystkie transpondery rfid składają się z obudowy, anteny i układu scalonego, którym jest CHIP. Obudowa przybiera bardzo różnorodne kształty. Może być etykietą, kawałkiem papieru lub zamkniętym pojemnikiem.

W każdym takim TAG u umieszczono aż cztery rodzaje pamięci, które są równocześnie bankami pamięci. TAG i mogą być proste i wtedy pozwalają tylko na odczyt danych wiadomości, mogą być trochę skomplikowane i wtedy pozwalają na jednorazowy zapis i odczyt lub mogą też być bardziej rozbudowane i wtedy można wielokrotnie zapisywać dane i kilkakrotnie je odczytywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *