Nowoczesne przyciski pojemnościowe

Przyciski mechaniczne są doskonale znane nam wszystkim. Najlepszym przykładem tego typu przycisków są te znajdujące się na pilocie. Ich użyciu towarzyszy charakterystyczny dźwięk przełączenia. Technologia idzie jednak do przodu. Producenci oferują obecnie przyciski pojemnościowe. Czym się różnią od tych mechanicznych? O tym poniżej.

Przyciski mechaniczne nie są trwałym rozwiązaniem

Przyciski mechaniczne mają swoją określoną żywotność. Warto zwrócić uwagę na tradycyjne włączniki światła. Zbudowane są na bazie przełącznika skokowego. W rezultacie pomiędzy obudową a elementem elektrycznym odpowiadającym za wyłączanie i włączanie urządzenia mogą przedostawać się liczne zabrudzenia. Wilgoć również oddziałuje negatywnie na żywotność tradycyjnych przełączników skokowych.

Dlaczego przyciski pojemnościowe są lepsze?

Absolutnym przeciwieństwem przełączników skokowych są przyciski pojemnościowe. Zasada ich działania jest zupełnie odmienna. Przełączenie urządzenia następujące za sprawą kondensatora. To właśnie ten element przycisku pojemnościowego pod wpływem elektrycznego oddziaływania naszego organizmu sprawia, że urządzenie się przełącza. Dzięki temu żywotność tego typu przycisku jest zdecydowanie dłuższa.

Zalety przycisków pojemnościowych

Całość konstrukcji jest bardzo stabilna. Nie dochodzi do mechanicznego poruszania poszczególnych części. Nie występują więc żadne tarcia ani mechaniczne uszkodzenia. Nie można również o nie wspomnieć o wygodzie użytkowania urządzeń wyposażonych w przyciski pojemnościowe. Wystarczy lekko dotknąć przycisk pojemnościowy by urządzenie uruchomić. Dostępne są ponadto liczne inne opcje. Przy tradycyjnych przyciskach mechanicznych dostępne są zwykle dwie opcje – włączania i wyłączania. Przyciski pojemnościowe dają możliwość skonfigurowania zdecydowanie większej ilości opcji.

Przyciski pojemnościowe są coraz popularniejsze

Przyciski pojemnościowe dostępne są coraz powszechniej w przemyśle. Można je również znaleźć w maszynach użyteczności publicznej jak na przykład tramwajach. Producenci decydują się na zastosowanie przycisków pojemnościowych ze względu na ich zdecydowanie dłuższą żywotność. Odporne są ponadto na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Między innymi na oleje czy wilgoć. Koszt zakupu przycisków pojemnościowych w chwili obecnej jest dość znaczny. Z całą pewnością przyciski mechaniczne są zdecydowanie tańsze. Należy jednak wziąć pod uwagę żywotność danego rozwiązania. Pod tym względem przyciski pojemnościowe są bezkonkurencyjne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Przyciski pojemnościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *