Do czego służą szekle?

Nawet tak odległe dziedziny jak sporty wodne oraz budownictwo mogą z powodzeniem korzystać z analogicznych rozwiązań. Zarówno w jednej jak i drugiej dziedzinie konieczne jest przenoszenie dużych obciążeń na linach, zawiesiach pasowych, łańcuchowych etc. W obu przypadkach wykonanie zadanie ułatwią szekle.

Czym są szekle?

Szekle są elementami łączącymi pozwalającymi w pewny i niezawodny sposób umieścić hak na zawiesiu lub przytwierdzić linę do kadłuba łodzi. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Jest to kawałek metalu w kształcie zbliżonym do litery „U”, który można zamykać i otwierać za pomocą poziomo przechodzącej śruby. Prostota budowy szekli decyduje o ich dużej popularności. Są to elementy, które z powodzeniem wykorzystuje się w przemyśle oraz rolnictwie. Właściwie trudno sobie wyobrazić realizację większości prac wymagających przeniesienia dużego ładunku bez zastosowania szekli.

Podstawowe cechy szekli

Przenoszenie dużych ładunków zawsze wiąże się z ryzykiem wypadku. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac koniecznie należy zweryfikować czy zastosowane szekle posiadają wytrzymałość odpowiednią do realizowanego zadania. Nie jest to nic trudnego, gdyż każda szekla musi mieć wybitą informację mówiącą o maksymalnej wytrzymałości. Innym problemem może być korozja, która w przypadku używania szekli na wodzie czy wolnym powietrzu szybko może sprawić, że element nie będzie się nadawał do bezpiecznego użycia. Na szczęście tę kwestię można łatwo rozwiązać dzięki zastosowaniu szekli ocynkowanych.

Bezpieczeństwo

Przenoszenie dużych obciążeń może sprawić, że szekla ulegnie uszkodzeniu. Dlatego należy je regularnie przeglądać w celu szybkiej identyfikacji jakichkolwiek pęknięć i naderwań. Najpopularniejsze szekle są wytwarzane ze stali C15. Zapewnia ona bardzo dobrą odporność na obciążenia statyczne i dynamiczne w typowych zastosowaniach tych elementów. Antykorozyjna warstwa wierzchnia pozwala na długie użytkowanie szekli bez konieczności ich częstej wymiany. W typowych zastosowaniach najpopularniejsze są szekle typu „U” oraz „Omega”. Te drugie często określa się również jako szekle „O”, ich zmodyfikowany kształt pozwala na łączenie kilku lin czy zawiesi na pojedynczym elemencie.

Szekle dostępne są w ofercie Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *