Roboty przemysłowe, czyli automatyzacja produkcji

Automatyzacja wielkich zakładów przemysłowych i produkcyjnych jest naturalnym procesem, który wynika z intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii oraz wzrastającego konsumpcjonizmu. Roboty przemysłowe w takich miejscach już nikogo nie dziwią, tym bardziej, że brak ludzi do pracy to prawdziwa bolączka dzisiejszych czasów.

Robot przemysłowy – co to jest i do czego służy?

Są to maszyny o mniej lub bardziej złożonej konstrukcji, które powstały z myślą o wykonywaniu ściśle określonych zadań związanych z danym stanowiskiem pracy. Wykonują czynności, które wcześniej wykonywał pracownik. Mogą więc być one bardzo różne, tak jak różne są zadania i czynności związane z danym zakładem pracy. Także ich ruch może być bardzo zróżnicowany i obejmować nawet kilka sekwencji. Wszystko zależy od rodzaju robota i jego przeznaczenia.

Jako że ich funkcje mogą być bardzo różne, mają także bardzo szerokie zastosowanie. Między innymi obsługują maszyny CNC, dokonują załadunków i rozładunków, paletyzacji, pakowania, a także montują, testują, kontrolują, malują, kleją, lakierują, polerują i obrabiają różnorakie materiały.

Różnice w budowie, czyli rodzaje robotów przemysłowych

Ze względu na różnice w budowie wyróżnia się kilka typów robotów przemysłowych. Wykonują one różne ruchy, np. góra-dół, prawo-lewo lub obroty. Ruch może składać się z kilku sekwencji, a uzależnione jest to specyfiką danej maszyny. Są to, np. roboty, kartezjańskie, cylindryczne, przegubowe, sferyczne, SCARA i Delta.

Roboty przemysłowe kartezjańskie wykorzystuje się między innymi do czynności związanych z pakowaniem i przenoszeniem. Delta z chwytakiem to robot służący do montażu sufitowego, przegubowe mają między innymi bardzo duże możliwości pod względem udźwigu. Decydując się więc na określony model, trzeba przede wszystkim brać pod uwagę ich przeznaczenie.

Dlaczego warto korzystać z robotów przemysłowych

Z całą pewnością można powiedzieć, że zautomatyzowały całe procesy produkcyjne. Większość czynności, które kiedyś wymagały pracy ludzkiej, teraz wykonują maszyny.

Odbywa się to z pewnością z większym bezpieczeństwem dla ludzi w miejscu pracy, a także generuje oszczędności w czasie i pieniądzach każdemu inwestorowi, który nie musi się już martwić brakiem pracowników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *