Jakie oświetlenie awaryjne wybrać?

Profesjonalne oświetlenie awaryjne przyda się wtedy, gdy zabraknie oświetlenia głównego w budynku. Awaryjne oświetlenie LED najczęściej spotkać można w budynkach użyteczności publicznej.

Jak wybrać porządne oświetlenie awaryjne?

Przy zakupie nowych świateł awaryjnych w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy spełniają one aktualne wymogi odnośnie mocy i procentowego zagwarantowania widoczności. Godne polecenia są oryginalne lampy od renomowanych producentów, które wykonane są z najlepszych jakościowo materiałów w dbałości nawet o najmniejsze detale.

Na rynku jest wiele specjalistycznych firm, które specjalizują się w produkcji oświetlenia awaryjnego. Wybierając nowoczesne lampy ewakuacyjne kierunkowe warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Jeżeli chodzi o walory estetyczne, to powinny odejść one na drugi plan.

Osoby, które nie wiedzą jakie oświetlenie awaryjne wybrać, powinny postawić na modele, które są zgodne z normą PN-EN 1838:2005. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z fachowego doradztwa odpowiednich specjalistów. Na własnym bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać, dlatego też najlepiej postawić na markowe oświetlenie, które nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie.

Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia awaryjnego

W oświetleniu stref otwartych najlepiej sprawdzi się oświetlenie antypaniczne. Tego typu oświetlenie idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których może wybuchnąć panika w trakcie ewakuacji. Głównym zadaniem oświetlenia antypanicznego, jest wyraźne zaznaczenie drogi ewakuacyjnej.

Ogromną rolę odgrywa również oświetlenie drogi ewakuacyjnej. Mowa tutaj oczywiście o oprawach, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie doskonałej widoczności wyjścia. Według zaleceń średnie natężenie w miejscach dróg ewakuacyjnych powinno wynosić przynajmniej 1 lx.

Na samym końcu warto wspomnieć o oświetleniu stref wysokiego ryzyka, które odpowiada z kolei za zapewnienie ciągłości minimalnego wymagania dostępu do światła, które znajduje się w pomieszczeniach w strefach potencjalnie zagrożonych. Według specjalistów światło nie powinno mieć mniej niż 15 lx.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *