Technologia OLED

Jakiś czas temu na rynku sprzedaży pojawiła się tak zwana technologia OLED, która stała się fenomenem w branży elektronicznej. Jak zatem działa sprzęt z wykorzystaniem tej technologii i czym są monitory OLED?

Fenomen technologii OLED

„Organic Light Emitting Diode” czyli w skrócie OLED to nowoczesna technologia, która pojawiła się na rynku około 6 lat temu. Są to wyświetlacz, które zbudowane są z tak zwanych diod elektroluminescencyjnych. Diody te wytworzone są z organicznych substancji chemicznych, dlatego też nie bez powodu ekrany te nazywane są organicznymi.

Przede wszystkim wyświetlacze OLED charakteryzują się wspaniałą jakością obrazu w porównaniu z tradycyjnymi ekranami LCD. Jak zatem funkcjonują tego typu monitory?

Działanie monitorów OLED

Na początek warto zaznaczyć, że monitor OLED zbudowany jest z kilkudziesięciu warstw bardzo cienkich materiałów organicznych, które za zasługą prądu elektrycznego zaczynają świecić.

Główna różnica między wyświetlaczami OLED, a monitorami LCD jest taka, że panel w ekranach OLED sam wytwarza światło, dlatego też nazywany jest on samoemisyjnym. Warto jednak zaznaczyć, że wyświetlacze OLED, jakie stosuje się w telewizorach znacznie różnią się od tych wykorzystywanych w telefonach.

Produkcja ekranów OLED

Obecnie najwięcej monitorów OLED powstaje w firmie LG. Przez fakt, że takie telewizory nie potrzebują dodatkowej warstwy podświetlenia, producenci mogą tworzyć znacznie lżejsze i cieńsze monitory. Warto pamiętać o tym, że monitor OLED jest zdecydowanie szybszy od tradycyjnego LCD. Bowiem czas ich reakcji jest dużo mniejszy niż w przypadku monitorów LCD.

Oczywiście takie monitory są zdecydowanie droższe, jednak ma też na to wpływ fakt, że jest to nowoczesny sprzęt, który dopiero niedawno pojawił się w sprzedaży. Za jakiś czas ceny takich monitorów powinny nie odbiegać wiele od normalnych cen za telewizor. Sprzęt ten znaleźć można w dobrych sklepach elektronicznych, które posiadają ciekawy asortyment.

Monitor OLED cechuje się głównie świetną jakością wyświetlanego obrazu. Nowoczesna technologia, która bazuje na wykorzystaniu organicznych związków chemicznych stworzyła świetny sprzęt, który może stać się przyszłością dla telewizorów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *