Typy akumulatorów

Akumulatory są już od wielu lat często i chętnie stosowane w miejscu tradycyjnych baterii. Ze względu na możliwość ich wielokrotnego ładowania są bardzo wygodne w użytkowaniu, a także bardziej ekonomiczne. Wiele osób przekonuje się również do stosowania akumulatorów ze względu na ich większe bezpieczeństwo dla środowiska.

Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów

Decydując się na zakup akumulatorów można wybierać spośród ich kilku typów. Najstarsze z nich to akumulatory Ni-Cd (niklowo-kadmowe), w których napięcie wynosi ok 1,2V.

Akumulatory Ni-Cd zostały w dużej mierze wyparte przez zdecydowanie najwcześniejsze i bezpieczniejsze akumulatory NiMH. Posiadają one podobne napięcie, natomiast dużą przewagę zyskują dzięki możliwości ich szeregowego łączenia.

Najnowszym typem akumulatorów są litowo-jonowe, których napięcie wynosi ok 3,7V. Posiadają one jednak pewne wady. Przede wszystkim są bardzo delikatne przez co często ulegają awariom. Poza tym mają gorszy wpływ na środowisko niż akumulatory niklowo-wodorowe.

Zastosowanie akumulatorów

Akumulatory dostępne są na rynku już od kilkudziesięciu lat. Wraz z rozwojem technologii są one oczywiście stale udoskonalane, dzięki czemu znajdują szereg zastosowań.

Akumulator nimh wykazuje się największą uniwersalnością i najszerszym zastosowaniem. Z powodzeniem można go stosować we wszystkich przedmiotach o niskim poborze mocy, a także wszędzie gdzie konieczna jest stosunkowo częsta wymiana baterii. W codziennym użytkowaniu najczęściej stanowią źródło zasilania zegarów, budzików, a także szczoteczek do zębów czy zabawek dziecięcych. Ich trwałość pozwala także na korzystanie z nich w urządzeniach medycznych czy elektronarzędziach.

Akumulator NiMH w motoryzacji

Bezpieczeństwo oraz trwałość akumulatorów NiMH pozwoliła na ich zastosowanie nawet w motoryzacji. Już od kilku lat są wykorzystywane w niektórych modelach samochodów hybrydowych, gdzie bardzo dobrze spełniają swoje zadanie.

O ich trwałości najlepiej świadczy fakt, że w samochodach o przebiegu wyższym niż 300 000 km, wykazują około 90% sprawności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *