Dopuszczalne obciążenie robocze i wymiar, czyli podstawowe parametry haka skracającego

Typowy hak skracający wygląda dość niepozornie. Jest to tak naprawdę dość niewielki element, którego pracę charakteryzują dwa parametry: DOR i podany w milimetrach wymiar. Jaki wpływ mają one na siebie i co warto wiedzieć o ich doborze?

Znormalizowana konstrukcja

W związku z tym, że haki skracające są elementami narażonymi na silne oddziaływania mechaniczne (zwłaszcza obciążenie) ich produkcja jest poddana pewnej normalizacji. I właśnie dlatego rozwiązania dostępne u wielu różnych producentów charakteryzują się podobnymi parametrami roboczymi, które łatwiej odnieść do potrzeb swojej firmy.

Jeśli chodzi o cenę poszczególnych rodzajów haków skracających, to mimo stosunkowo niewielkich kwot, widać tu dość duże różnice. Najtańsze haki można nabyć już za kilkanaście złotych. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę wysokie, bo wynoszące aż 1.12 tony DOR, czyli dopuszczalne obciążenie robocze. Najdroższy model to koszt rzędu prawie 100 zł.

Dopuszczalne obciążenie a średnica

Najmniejsze, bo zaledwie 6 milimetrowe haki skracające charakteryzują się dużą, bo aż 1.12 tonową nośnością. W przypadku modeli nieco większych, bo o rozmiarze aż 8 mm, wartość ta wzrasta do 2 ton. Z kolei 10 mm haki mogą podnieść maksymalnie 3.15 tony, co jest wartością prawie trzykrotnie większą, niż na samym początku.

Prawie największy hak o wymiarze 13 mm, może podnieść maksymalnie 5.3 tony. Jeszcze większe haki dostępne w ofercie tylko niektórych producentów mogą podnieść nawet 8 ton! Ich wymiar wynosi 16 mm. Są one wykorzystywane do bardzo złożonych i wymagających zastosowań. Co więcej, wyróżniają się one też nieco innym składem chemicznym.

Łańcuchowe haki skracające

Największą wytrzymałością charakteryzują się haki o konstrukcji łańcuchowej. Jeden taki element może podnieść nawet 12.5 tony. Detale te są najczęściej wykonane ze specjalistycznych stopów, które wyróżniają się maksymalną odpornością na rozciągliwość i to w każdych warunkach otoczenia.

Podsumowując, na rynku można znaleźć szeroką gamę haków skracających, których rozmiar i maksymalna nośność są parametrami znormalizowanymi. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wysoka jakość przedkłada się tu na bezpieczeństwo osób pracujących przy skracanym w ten sposób zawiesiu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *