Współczesne typu akumulatorów

We współczesnym świecie otacza nas mnóstwo urządzeń, które działają z wykorzystaniem zasilania bateryjnego. Zarówno zwykły zegarek na rękę, smartwatch, smartfon, tablet, aparat cyfrowy czy przenośny głośnik bluetooth pobierają prąd z zainstalowanego wewnątrz akumulatora. Sprawdzamy jakie typy ogniw są najczęściej stosowane.

Ogniwa niklowo-kadmowe

Technologia NiCD wykorzystywana była już od wielu dekad. Do dziś możemy znaleźć tego typu akumulatory przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest duża odporność na ciężkie warunki pracy. Zasilają one przede wszystkim elektronarzędzia, takie jak przenośne wiertarki, wkrętarki, klucze udarowe i tym podobne. Duży pobór prądu i głębokie rozładowania nie robią na tych ogniwach wrażenia. Posiadają jednak tzw. efekt pamięci, którego nie ma nowszy akumulator NiMH. Oznacza to, że jeśli nie rozładujemy ogniw NiCD do końca i naładujemy je ponownie, ich pojemność nieco się obniży.

Akumulatory niklowo-wodorkowe

Rozwinięciem technologii NiCD są ogniwa NiMH, które wciąż są odporne na złe traktowanie, zarówno jeśli chodzi o proces rozładowywania jak i ładowania. Zminimalizowano jednak efekt pamięciowy, który był charakterystyczny dla poprzedników akumulatorów NiMH. Do dziś wykorzystuje się je powszechnie we wszelkich urządzeniach, które zasilane są bateriami typu AA bądź AAA. Są tanie w produkcji, posiadają zadowalającą gęstość energetyczną, nie wymagają też specjalnych ładowarek w celu uzupełniania zużytego prądu, stąd ich duża uniwersalność.

Baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe

Rozwiązania, które jako nośnik energii wykorzystują pierwiastek chemiczny zwany litem (baterie Li-Ion, Li-Poly), zaczęły być powszechnie stosowane około dekadę temu. Ich główną zaletą jest sporo większa gęstość energii, od tej posiadanej przez Akumulator nimh czy NiCD. Oznacza to, że ogniwa o małych wymiarach posiadają bardzo wysoką pojemność i dlatego są chętnie wykorzystywane w smartfonach, tabletach, bateriach do laptopów i tym podobnych rozwiązaniach. Obecnie cena ich produkcji znacznie spadła, co sprawia że zaczynają być równie popularne w użyciu jak starsze rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *