Sypialnie w klimacie retro – czy ciągle są modne?

Jak to niejednokrotnie bywa z trendami, moda na urok stylizowanych na starocie mebli czy dodatków ustąpiła pierwszeństwa kolejnej fali trendów, jaką stał się inspirowany Skandynawią minimalizm. Czy w związku z tym prawdziwi miłośnicy starych przedmiotów będą mieli problemy z urządzeniem mieszkania w ukochanym stylu? Mało prawdopodobne – retro nie tylko nawiązuje do przeszłości, ale jest faktycznie ponadczasowe.

Kolory, które przenoszą w przeszłość

Sypialnia w stylu retro powinna wywoływać uczucie odprężenia, a jednocześnie imponować rodzajem dostojnej elegancji. Taki efekt najłatwiej przybliżyć przed wypełnienie pomieszczenia stonowanymi, głębokimi kolorami. Ciemnozielone ściany zmienią je w unikatowy buduar, a lampka nocna retro z abażurem z kolorze biskupiego fioletu doda atmosferze tajemniczości. Tego rodzaju lampki retro można obecnie kupić w większości dobrych sklepów wnętrzarskich.

Wprowadzenie klimatu minionych czasów do sypialni nie zawsze musi się wiązać z koniecznością malowania ścian i wymiany wszystkich elementów wystroju. Na obecne w pomieszczeniu kolory można łatwo wpływać, zmieniając kolor oraz rodzaj światła. Stojąca na toaletce lampka nocna z kryształkami może posłużyć do ocieplenia pomieszczenia lub optycznego zmiękczenia konturów rzeczy, jeśli wkręcimy do niej stylową żarówkę Edisona.

Liczą się detale

Retro na pierwszy rzut oka kojarzy się z ciężkimi, rzeźbionymi meblami z ciemnego drewna, secesyjnymi zdobieniami żeliwnych nóg stołu czy orientalnymi dywanami. Ale nawet, jeśli szafa, komoda czy toaletka w naszej sypialni są bliższe minimalizmowi, niż barokowi, z powodzeniem możemy wystylizować je na retro ozdoby. Najprostsza szafka nocna zmieni się nie do poznania, jeśli na szczycie stanie fantazyjna lampka nocna z kryształkami, a blat zostanie przykryty koronkową serwetą.

W wielu przypadkach wystarczy przemalowanie mebla na ciemniejszy kolor z lekkimi przecierkami na brzegach, by wyglądał na starszy, niż jest. Ranty mebli można ozdobić styropianowymi, stylizowanymi kształtami zawijasów, które po pomalowaniu będą stanowiły nieodróżnialną od reszty część całości. Na suficie można umieścić stylową rozetę, a lampka nocna retro ze zdobioną podstawą i ukrytym kablem przeniesie śpiące w sypialni osoby w świat XIX-wiecznego Londynu, gdzie królowały lampy gazowe, eleganckie wnętrza i wieczna mgła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *