Co trzeba wiedzieć o paletach euro?

Transport oraz magazynowanie towarów powinno być jak najbardziej wydajne, co obniży koszty prowadzenia działalności. Właśnie dlatego powstały europalty, które ułatwiają pracę w wielu dziedzinach gospodarki. Co warto wiedzieć o paletach euro?

Palety euro – co to jest?

Europlatey powstały z potrzeby standaryzacji rozwiązań stosowanych w transporcie oraz przechowywaniu. Paleta euro wymiary określone są normą europejską nazywaną EPAL.

Paleta euro wymiary to 1200 x 800 mm. Trzeba również wiedzieć, że waga palety jest również określona. Musi on oscylować w granicach 25 kg. Jednym z najważniejszych parametrów europalety jest jej nośność. 1000 do 1500 kg nośności ma paleta, która służy do transportu towarów. Do 4000 kg nośności ma paleta statyczna, czyli taka, na której ładunek nie jest przemieszczany.

Wymiary europalety to nie jedyne wymagania, które muszą spełniać palety objęte certyfikatem. Ważne jest również wykończenie rogów. Skosy na czterech rogach oraz górne krawędzie, które są frezowane mają na celu ułatwienie wyjęcia składowanych palet.

Do czego służą europalety?

Standardowe wymiary europalety mają służyć usprawnienie pracy. Dzięki identycznym wymiarom można bardzo dokładnie ustalić ile palet można załadować na samochody transportowe czy kontenery. Przedsiębiorcy mają świadomość, że na tira mieszczą się 33 palety euro.

Standardowe wymiary palety euro pozwalają również na usprawnienie magazynowania. Przestrzeń magazynowa jest wyjątkowo kosztowna. Przedsiębiorcy bardzo dbają, by powierzchnie magazynowe były optymalnie wykorzystane.

Przechowywanie palet o różnych rozmiarach powodowałoby nieporządek w magazynie. Standardowe wymiary palety euro umożliwiają zachowanie ładu oraz bezpieczne ułożenie palet. W tak zaaranżowanym magazynie bez problemu można wytyczyć trasy dla wózków widłowych niezbędnych w przewożeniu magazynowanych towarów.

Palety objęte normami EPAL to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Wymiary palety euro stosowane w całej Europie ułatwiają transport towarów nie tylko w kraju, ale również w sąsiednich państwach.

Warto również wspomnieć, że europalety znalazły swoje zastosowanie nie tylko w transporcie. Od dłuższego już czasu są one ulubionym materiałem designerów i projektantów, którzy docenili ich surowy wygląd. Stoliki, krzesła czy huśtawki bardzo często budowane są właśnie z palet euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *