Dlaczego paleta euro wpłynęła na usprawnienie transportu i przechowywania?

Prowadzenie działalności gospodarczej koncentruje się na ograniczeniu wydatków, czasu transportu oraz uzyskaniu jak największego dochodu. Palety euro mają bardzo duży wpływ na funkcjonalny transport, który musi być efektywny i szybki. Co warto wiedzieć o europaletach?

Dlaczego powstała europaleta?

Transport oraz przechowywanie towarów to ogromne przedsięwzięcie. Jest to zadanie, które wymaga dużej logistyki, dobrej organizacji oraz odpowiedniego zaplecza technicznego.

Bardzo ważnym elementem transportu i przechowywania są europalety. Wymiary europalety są znormalizowane. Co to znaczy?

Paleta euro wymiary to 1 200 x 800 mm. Jest to wymiar, który od 1991 roku obowiązuje we wszystkich krajach Europy. Wymiar palety euro jest podyktowany względami ekonomicznymi. Dzięki takim samym rozmiarom palety euro mieszczą się do samochodów ciężarowych, do kontenerów morskich, czy wreszcie po przywiezieniu w miejsce docelowe na regały, które również są znormalizowane.

Paletaeuro wymiary standardowe idealnie mieści się do samochodów ciężarowych, gdzie można swobodnie ustawić 33 palety. Do kontenerów morskich mieści się 4 – 5 palet. Bardzo ważny jest również wymiar europalety przy przeładunku, który odbywa się za pomocą wózków widłowych, które również są dostosowane do przewożenia właśnie takich wymiarów.

Wymiary europalety

Norma Europejska UNE-EN 13698-1 określa wymiary palety euro. 1 200 x 800 mm to nie jedyny wymagany wymiar. Ważne są wymiary każdego z poszczególnych elementów, a także waga palety.

Waga palety nie może przekraczać 25 kg. Masa własna palety pozwala na zachowanie ładowności palety na poziomie 1500 kg. Dzięki temu można określić nośność styczną palety, która wynosi 4 000 kg przy składowaniu oraz obciążenie dynamiczne, które jest do 1 000 kg.

Dlaczego wymiary palety euro zostały tak dokładnie określone i skatalogowane? Dzięki znajomości wymiarów oraz wagi palety dużo łatwiej jest określić, jaka ilość palet można załadować do kontenerów morskich w czasie transportu, czy na regały w miejscu magazynowania. Jest to wiedza, która znacznie usprawniła proces transportu i magazynowania towarów.

Wydajny transport jest sprawny i szybki. Paleta euro wymiary standardowe pomaga wpłynąć na osiągnięcie jak najlepszych wyników w wykorzystaniu zarówno powierzchni transportowej, jak i magazynowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *