Z jakich narzędzi korzysta nowoczesny kominiarz?

Nowoczesny kominiarz korzysta nie tylko z tradycyjnych narzędzi jak liny i wyciory. W jego wyposażeniu znajdują się także innowacyjne urządzenia, za pomocą których można wykonać dokładne pomiary i zwiększyć efektywność prac kominiarskich.

Tradycyjne wyposażenie kominiarskie

Każdy kominiarz wykorzystuje w swojej pracy tradycyjne narzędzia kominiarskie, które sprawdzają się podczas usuwania zanieczyszczeń z komina.

Podstawowe wyposażenie kominiarskie to w tym przypadku liny, pręty, szczotki kominiarskie łączone z kulami kominiarskimi, bolce i groty używane do przepychania, łyżki i skrobaki, grace kominiarskie, worki na sadzę czy klucze kominiarskie. Do inspekcji komina i sprawdzenia jego prześwitu stosuje się lusterka kominiarskie.

Stosowane są także kołowrotki kominiarskie, które współpracują z prętami. Na końcu prętów umieszcza się szczotki. Zastosowanie kołowrotka ułatwia prowadzenie prac kominiarskich w kominach domowych i przemysłowych.

Kamery kominiarskie

Poza tradycyjnymi narzędziami kominiarskimi w nowoczesnych firmach wykorzystywane są urządzenia kominiarskie jak kamery. Za ich pomocą można sprawdzić przewody kominowe oraz wentylacyjne.

Kamera inspekcyjna jest opuszczana w przewodzie kominowym i pozwala na sprawdzenie budowy kanałów. Umożliwia ona dotarcie także w trudno dostępne miejsca, między innymi ocenę nieszczelności. Obraz z kamery jest natychmiast widoczny na ekranie.

Do kamery kominiarskiej można zamówić także dodatkowe elementy, na przykład doświetlenie LED, gwiazdę centrującą do centrowania kamery, kabel przedłużający, kompletne zestawy ochronno-prowadzące, kopułki zabezpieczające kamerę przed zabrudzeniem, ładowarki i zasilacze do kamer.

Pomiarowe akcesoria kominiarskie

W pracy nowoczesnego kominiarza używane są także narzędzia kominiarskie przeznaczone do prowadzenia pomiarów.

Za pomocą anemometru można dokonać pomiaru przepływu powietrza w przewodach i kanałach, co pozwala na ocenę ciągu kominowego. Najczęściej używane są anemometry wiatraczkowe. Mogą one służyć także do pomiaru temperatury.

W kominiarstwie używane są także analizatory spalin, które pozwalają na dokładną kontrolę składu spalin, aby ocenić, czy jest on prawidłowy. Analizatory wyposażone są w sondy na przewodach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *