Charakterystyka robotów kartezjańskich

Jak wiadomo w procesach pakowaniu czy montażu przeważnie niezbędne jest powtarzalne wykonywanie sekwencji takich czynności jak przekładanie poszczególnych przedmiotów z jednego miejsca na drugie, albo przenoszenie mniejszych produktów do większego opakowania. Do realizacji wspomnianych zadań świetnym rozwiązaniem mogą być roboty kartezjańskie.

Wersje robotów kartezjańskich

Obecnie na rynku dostępne są różne wersje robotów kartezjańskich. Funkcjonują bowiem firmy specjalizujące się w produkcji tego typu robotów. Modele robotów kartezjańskich mogą być wyposażone w enkodery inkrementalne czy silniki krokowe gwarantujące nie tylko właściwą prędkość pracy, ale również bardzo dużą powtarzalność jeżeli chodzi o pozycjonowanie.

Można zdecydować się również na zakup modeli, gdzie do napędu dwóch pierwszych osi wykorzystywane są silniki serwo prądu przemiennego, co jest w stanie zdecydowanie poprawić dynamikę działania. Dodatkowo producent do drugiego ramienia robota doprowadził powietrze czy przyłącze elektryczne pozwalające na podłączenie chwytaka elektrycznego lub pneumatycznego.

Co jest ważne w robotach kartezjańskich?

Należy wiedzieć, że istotne w robotach kartezjańskich będzie bezpłatne oprogramowanie pozwalające nie tylko i wyłącznie na możliwość bardzo szybkiej konfiguracji, ale również na zapamiętywanie trajektorii ruchów maszyny. Warto zatem zadbać, by omawiane roboty posiadały bardzo intuicyjny interfejs, dzięki któremu nauka specjalnego manipulatora będzie prosta i przyjemna.

Ponadto należy mieć świadomość, że programy ruchu tworzy się wprowadzając takie komendy, jak np. „WAIT 1000”, co oznacza zwłokę o 1000 ms. Oczywiście komendy można także wprowadzać przez odpowiedni panel pomocy, który zawiera opis praktycznie wszystkich dostępnych funkcji.

Dodatkowe zastosowania robotów kartezjańskich

Warto wiedzieć, że poza aplikacjami pakującymi, gdzie zadaniem robotów kartezjańskich będzie zdejmowanie poszczególnych elementów z linii produkcyjnej, a następnie umieszczenie ich w odpowiednich opakowaniach zbiorczych, roboty kartezjańskie mogą być wykorzystywane także przy zdejmowaniu różnego rodzaju wadliwych produktów z linii produkcyjnych.

Kolejnym zastosowaniem omawianych produktów może być dokładne układanie komponentów na detalach, które przesuwają się po taśmie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *