Druty do lutowania z topnikiem i bez – jakie są różnice?

Do lutowania wykorzystuje się dwa rodzaje drutów. Jedne z nich mają w swym składzie dodany topnik, a drugie są go pozbawione i potrzebujemy dodatkowo zaopatrzyć się w ten płyn, gdyż jest on nieodzowny podczas lutowania. Spoiwa, które już go w sobie zawierają, nie wymagają mycia po ich zastygnięciu na lutowanej powierzchni.

Jakie druty do lutowania zawierają w swym składzie topnik?

Druty lutownicze, które mogą zawierać w swym składzie topnik to druty rdzeniowe ołowiowe i bezołowiowe. Dzięki zawartości topnika bezpośrednio w drucie lutującym łączenie części w przemyśle elektronicznym jest zdecydowanie szybsze.

Zaletą tego typu drutów jest brak konieczności mycia lutów. Nie ma też niebezpieczeństwa, by na powierzchni spoiwa po jego zastygnięciu powstawały niekorzystne tlenki. Tlenki te niszczą lut i w konsekwencji może on słabo zlutować oporniki czy kondensatory. Druty z topnikiem mają w nazwie określenie „no-cline”.

Jak działa topnik, który stosuje się oddzielnie?

Druty do lutowania, które nie mają w swym składzie zawartego topnika, muszą być nim polane w trakcie zastygania. Dzięki tej substancji ciekły lut szybciej zastyga na powierzchni przyklejonych elementów. Zapobiega on także powstawaniu niebezpiecznych tlenków.

Spoiwo jest zwarte i mocno trzyma się powierzchni. Jego powierzchnia jest gładka i błyszcząca. Bardzo łatwo można tutaj rozpoznać, czy stop dobrze przylgnął do elektronicznej płytki. Nie zastosowanie topnika przy drutach niemających go w swoim składzie prowadzi do wad i niskiego gatunku wyrobu. Lut jest matowy, ziarnisty i łatwo odpryskuje.

Jak wygląda topnik jako osobny produkt?

Jeśli mamy druty do lutowania bezrdzeniowe, czyli bez zawartości topnika, musimy się dodatkowo w tę substancję zaopatrzyć. To chemiczny płyn, który ma właściwości obniżające temperaturę lutu, by ten jak najszybciej zastygł z konsystencji ciekłej w stałą. Pozwala on także szybciej rozprowadzić płynny lut po zaklejanej nim powierzchni, a także lepiej wniknąć płynnemu spoiwu w szczeliny lutowanego przedmiotu.

Topnik jest substancją żrącą, dlatego musimy uważać, aby nie dotykać płynu palcami. Uważać musimy także na to, aby nie nakapać go na ubranie, gdyż zostanie ono zniszczone. Kropelki topnika mogą odbarwić odzież w miejscu jej zachlapania, a także zniszczyć strukturę włókien i doprowadzić do dziurek i rozdarć. Koniecznie chronić oczy przed ich zachlapaniem topnikiem.

Druty do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *